طوفان توییتری دانشجویان رشته بهداشت|مطالبات رشته بهداشت

بدبد نبودخوبعالیفوق العاده (4 رای, میانگین: 4٫75 از 5)
Loading...

مطالبات رشته بهداشت

طوفان توییتری دانشجویان رشته بهداشت|مطالبات رشته بهداشت

 

دانشجویان رشته بهداشت در سراسر کشور در تاریخ 27 اردیبهشت 99  دست به مطالبه گری در رشته بهداشت زدند و طوفان توییتری برپا کردند

 

شش مشکل عمده در بهداشت :

۱- جذب کم نیرو و پذیرش بسیار دانشجو

۲- مشکلات متعدد نیروهای شرکتی و قراردادی

۳- اختلاف برخورد رسانه ای دولت و کشور و وزارتخانه بین درمان و بهداشت

۴- عدم التزام به مرزبندی شغلی بهداشت

۵- اصلاح نظام اموزشی تربیت دانشجویان بهداشت

۶- موافقت وزارت بهداشت با ایجاد تشکیل صنفی بهداشت

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

آنچه بهداشتیان میخواهند:

چرا اینقدر تفاوت در برخورد حوزه بهداشت و درمان وجود دارد؟؟؟چرا بودجه برای بخش درمان است؟؟ چرا مراکز بهداشت قدیمی و فرسوده اند و بیمارستان ها باید شیک و هتلینگ باشند،؟؟

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

از آقایان رؤسای وزارت بهداشت و درمان می‌خواهیم فقط لحظه ای خودشان را به جای ما بهداشتیان بگذارند و بگویند که چه حسی دارند وقتی با وجود تمام تلاش های بهداشتیان، حتی ذره ای از زحمات و مطالبه گری آنها مورد توجه قرار نمیگیرد

امیدوار بود آدمی به خیر کسان،مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان. این بیت شعر مصداق مسئولینی است که زحمات بهداشتیان را که نمی‌بینند هیچ، در جایگاه شغلی آنها نیز تعرض می‌کنند!

نادیده گرفتن بهداشتیان توسط مسئولین تا کجا؟ سکوت بهداشتیان تا کجا؟ تعرض به جایگاه شغلی بهداشت تا کجا؟

آیا در مسئولین کسی هست که ذره ای به فکر دانشجویان بهداشت باشد؟ دانشجویانی که 4 سال عمر خود را برای تحصیل تخصصی در بهداشت می‌گذارند و حالا مسئولین دم از اشغال جایگاه شغلی بهداشت می‌زنند!

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

دکتر سعید نمکی میگویسد حامی هستید نیروهای بهداشت را ببنید!!! اگر نیازی به نیروی بهداشت ندارید چرا دانشجو میگیرید ؟! تا کی باید نگران اینده کاری باشیم ! هر روز هم وکیل وصی جدیدی برا همین جایگاه شغلی داریم!!!

نظام بهداشت حامی نیروهای بهداشت نیست!
فقط شعار میدهید و بس ! از دل ما خبر ندارید!
دانشجویان بهداشت ۴ سال درس نمیخوانند که شاهد بذل و بخشش جایگاه شغلیِ کمشان باشند!

تا کی اهمیت بهداشت و پیشگیری فقط ذکر میگویید !
ذکر بدون اصلاح عمل قبول حق نیست!!
دانشجویان بهداشت مرزبندی بهداشت را میخواهند جایگاه شغلی ما باید خط ورودی داشته باشد

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

سکوت نمیکنیم ! اغاز راه است و ما برای انچه میخواهیم و حقی که دریغ شده ایستاده ایم تمام سالها کار نیروهای بهداشتی دیده نشد حقشان داده نشد و در اخر دانشجویان بهداشت بی انگیزه به اینده نگاه میکنند

دلمان پر است از غربالگری که سراسر توهین بود به نیروهای بهداشت!
برای راستی ازمایی تماس‌میگیرید؟ چرای برای ارائه درست خدمات از کادر درمان راستی ازمایی‌نمیکنید؟؟ تا کی تبعیض؟؟ کمترین‌حقوق کمترین احترام!

از وزارت بهداشت و درمان فقط وزارت درمان مانده ! کسی‌هم نیست طرف نیروهای بهداشت باشد و حقشان را بگیرد! در نقشه های سلامت خود تجدید نظر کنید!

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

کارشناسان مبارزه با بیماریها کجا هستند؟؟؟‌کارشناسان مراقب خانواده چطور؟؟ اصلن حواستان هست تمام انچه نیاز دارید را تربیت کرده اید اما به کار نمیگیریند؟؟؟

ما درس خواندیم که سلامت مردم را تضمین‌کنیم درس‌خواندیم که برای مردم روستا و حاشیه شهر کمکی‌باشیم درس خواندیم که پیشگیری را در بالاترین سطح اجرا کنیم ! اما کجا؟! در چه جایگاهی؟؟

ما دانشجویان بهداشت به تضمین آینده شغلیمون نیاز داریم
به امید اینکه شغلمان را به تخصص رشته دیگر میدهند ن تخصص خودمان درس بخونیم؟

نیروهای بهداشتی از ابتدای شروع بحران کرونا پا به پای پزشکان و پرستاران و کادر درمانی حتی در تعطیلات نوروز در کنار هموطنان خود بودند و دوری از خانواده و فرزندان خود را به عشق خدمت به هموطنان خود برگزیدند اما وزیر محترم بهداشت فقط سمت درمان را مورد توجه خود و جامعه قرار داده اند.

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

نیروهای بهداشت با تلاش مضاعف خود با کمترین امکانات و با فعالیت شبانه روزی نقش مهمی در پیشگیری از بیماری ها و صیانت از سلامت مردم دارن

همین ایام کرونایی نیز نشان به ما نشان داد که اگر صرفا تمرکزمان بر افزایش تخت های بیمارستانی یا توان ICU ها باشد و از امورات ساده تری چون بالا بردن سواد سلامت جامعه،نظام ارجاع و سطح بندی خدمات و یا نظارت قوی بر رعایت بهداشت غفلت کنیم موفق به حفظ و ارتقا سلامت جامعه نخواهیم شد

با افزودن نام بهداشت به رشته خودمان رشته جدیدی نسازیم
بهداشت دیگر سکوت نخواهد کرد…

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

این روزها هر رشته ای مرزهای شغلی خودشو داره جز رشته های بهداشت…!
تعرض تا کجا؟

بهداشت و درمان دورکن مکمل یکدیگرند .
چرا سیستم درمان محور ؟
چرا با هزینه‌ی کمتر از بیماریها پیشگیری نکنیم؟

وزارت بهداشتی که به بهداشت و پیشگیری اهمیت نمی‌دهد.
چرا باید بگذاریم مردم به مرحله درمان برسند؟
چرا از بیماریها پیشگیری نکنیم؟

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

صحبت های خانم مسئول
مرا یاد ضرب المثل معروفی می اندازد «هرکسی را بهر کاری ساختن»

بخش بهداشت سال هاست متخصصین خود را در سه رشته بهداشت عمومی، بهداشت حرفه ای، بهداشت محیط تربیت میکند.

کاش بگذاریم هر کس در جایگاهی که تخصص آن را دارد به جامعه خدمت کند.

سالیانه چه تعداد دانشجو با تخصص بهداشت با هزینه بیت المال برای خانه بهداشت ها، مراکز جامع سلامت و مدارس تربیت می شوند؟
که حال این جایگاه ها قرار است با تخصص های دیگر پر شود؟

رهبری فرمودند: شبکه بهداشت و درمان باید برای مقابله مجدد با بیماری تقویت شود.
آیا تقویت شدن جز به معنای به کار گرفتن هر تخصص در جایگاه خود است.

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

لازم است به سرفصل های رشته های بهداشت نگاهی بیاندازید .بهداشتیان تمام انچه باید، میآموزند. با این حال هنوز هم هنگام استخدام باید مدرک مراقب سلامت تحویل دهند .سوال اینجاست اگر کل مهارت مراقیبن سلامت با یک دوره مهارت اموزی بر طرف میشود پذیرش در دانشگاها و مقطع کارشناسی دگر چیست ؟؟علاوه بر اینها چه نیازی ب پرستار بهداشت هست؟

متخصصین بهداشت پا به پای کادر درمانی در روزهای کرونایی در راه رسیدن به سلامت جامعه از هیچ تلاشی دریغ نکردند. با وجود کم لطفی ها همچنان مظلوم گمنام ماندند. تشکر نخواستیم! جایگاه شغلیمان را به دیگران ندهید!
دیگر ساکت نخواهیم ماند…

در تمامی طرح های غربالگری که تا به اکنون وجود داشته فقط زحمت و تلاش های کادر بهداشت بود ک منجر به سرافرازی شما شد آن هم بدون هیچ چشم داشتی، حال گله ای داریم که چرا اجازه میدهید خانم حضرتی ها انقدر کار بهداشت را کوچک بشمارند؟؟؟؟

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

اگر خدمات بهداشتی را هم تعرفه گذاری میکردند شاید قدر بهداشت را بیشتر میدانستند.
خدمات رایگانی که در مراکزبهداشتی عرضه میشود به چشم نمی آید چون تعرفه ای برایش گذاشته نشده است.

نظام سلامت درمان محور یعنی جایگاه درمان و دارو خدمات درمانی ارزشش از پیشگیری بیشتر باشد. پرستیژ به درمان بدهید و خانه ها و مراکز مخروبه را تجلیگر بهداشت بدانید. این سیاست غلط را اصلاح کنید ببینید در بهداشت و سلامت مردم چه اتفاقی می افتد؟ گویا درمان به صنعت تبدیل شده است.

چهار سال دانشجویان بهداشت فقط کتاب میخوانند و جزوه فارغ از اینکه در فیلد و مراکز بهداشتی واقعه ای دیگر در جریان است. چه فاصله عمیقی بین مراکز بهداشت و دانشکده های بهداشت. تحقق این امر اقدام به گام عملی دارد. هر دانشجو در دانشکده خود باید این مسائل را مطالبه کنند. نظام سلامت باید از رخوت خارج شود و این امر را محقق کند. شعار بس است.

مگر به دنبال صرفه جویی و ایجاد انسان سالم برای توسعه پایدار نیستید؟ پس چرا سیاست های بهداشتی را بازنگری نمیکنید؟ مگر نمیبینید مشکلات متعدد در حوزه بهداشت را. نیروی انسانی تان فشل شده. امنیت شغلی ندارد. نیرویی جذب نمیکنید. بهداشت با سیاست های درمان محور محقق نمیشود. این حرفها شعار بود. الان وقت عمل است.

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

بهداشت دانشجوی خواب زده نمیخواهد. بهداشت دانشجوی ملا بنویس درسهای چهار ساله نمیخواهد. بهداشت دانشجوی آگاه میخواهد. دانشجویی میخواهد که از اولین روزهای تحصیل فکری به حال تخصصش کند. آگاه بماند و برای سلامت مردم اقدام کند. بدون توانمندی انتظار جایگاه شغلی در آینده داریم؟ راه غلط است. خواب را کنار بگذاریم. این یک نقد جدی درون گفتمانی است.

تمام سخنرانی ها و حرف زدن ها برای اهمیت پیشگیری بس است. پیشگیری زمانی اهمیت دارد که گام اساسی بردارید. چطور برای درمان پول هست ولی برای بهداشت پول نیست؟ بیایید وضعیت درمان و بهداشت را کنار هم بگذارید بعد درباره سیاست های پیشگیری صحبت کنید. پیشگیری نیروی انسانی میخواهد. پیشگیری نیروی تخصصی میخواهد. پیشگیری واقع بینی میخواهد.

تمام رسانه ها تلاش به حق کادر درمان را نشان دادند. چه تلاش جانانه ای. تلاشی که باعث کاهش میزان مرگ و میر مبتلایان شد. چه خوب بود ساختار رسانه ای کشور کمی به سمت پیشگیری هم برود. چه حجم بیماری که از ورود به ساختار درمان پیشگیری شد و اگر بهداشتیان نبودند معلوم نبود چه بلایی سر نظام سلامت کشورمان می آمد.

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

به نیروی بهداشت زیر 2 میلیون تومان حقوق میدهید انتظار دارید پیشگیری محقق شود؟ بهداشت را به مسابقه نیروها برای سامانه سیب تبدیل کرده اید حرف از اجتماعی کردن سلامت میزنید؟ نیرویی که امنیت شغلی ندارد کجا میتواند برای سلامت گام بردارد؟ وزارت بهداشت هرچه نگران دیگر رسته های شغلی است باید به فکر نیروهای بهداشتی و این دردهای چند ساله باشد؟

برای بهداشت دهها دانشکده بهداشت ایجاد کردید تا نیروی انسانی بهداشت را تامین کند حال میخواهید هر رشته را وارد حیطه شغلی این نیروها بکنید. تا کی قرار است لابی قدرت و صنفی در وزارت بهداشت برای برخی رشته های غیر مرتبط با بهداشت بتازد؟آقای وزیر بهداشت هویتمان را مشخص کنید. قرار بود هر رشته جایگاه اختصاصی داشته باشد. جایگا بهداشتیان کجاست؟

سه مطالبه جدی داریم. مرزبندی رشته ای ما را تعیین کنید و بهداشت را به دانش آموختگان بهداشت واگذار کنید. مراکز بهداشت خالی از نیروست نیروی انسانی اش را جذب کنید و ساختار آموزشی دانشجویان بهداشت را با اصلاح سرفصل های آموزشی درست کنید. این حق ماست. کوتاهی و غفلت بس است.

از امروز درس خواندن در بهداشت بدون مطالبه گری ممنوع است. در چارچوب قانون ما حق آینده خود را میخواهیم. آینده ما با افزایش جذب نیرو محقق میشود. با اصلاح سرفصل های آموزشی بهداشت محقق میشود. وزارت بهداشت باید مرزبندی شغلی را برای نیروهای بهداشت ایجاد کند و گرنه درب دانشکده های بهداشت را ببندد.

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

مشکل اینجاست کسانی بر صندلی ریاست تکیه میزنند که علمش را ندانند.
بهداشت متخصص دارد.
متخصصین بهداشت باید در راس امور بهداشتی باشند.

اولویت بهداشت بر درمان یعنی مقایسه بودجه سالیانه بین این دو بخش. یعنی تفاوت وضعیت ظاهری بین بیمارستانها و مراکز بهداشت فرسوده از زمان چند ده سال قبل. یعنی تفاوت دغدغه مسئولین برای کمبود نیروی انسانی بین بهداشت و درمان. آیا وقت اصلاح تفکر درمان محور نرسیده؟

حتما بخوانید  آمار جدید کرونا 25 اسفند98

وزارت بهداشت از ابتدای کرونا تاامروز کمترین اطلاع رسانی رو درباره خدمات و تلاشهای حوزه بهداشت داشته. مشکل از کحاست. مگر دستاورد بهداشت کشور رو از شر کرونا نجات نداد؟ از چه چیز میترسید اینقدر مخافظه کاری میکنید

وزارت بهداشت باید جایگاه بهداشت را به رسمیت بشناسد.
چرا هیچ مدیری بفکر آینده دانش آموختگان بهداشت نیست؟
تا کی قرار است از هر طرف هر رشته ای در حیطه بهداشت مدعی شود؟

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

طبق سخنان مقام معظم رهبری هر رشته باید هویت خودش را داشته باشد
هویت رشته های بهداشت کجاست؟
چرا در بهداشت مرزبندی نداریم؟

سالیانه هزاران دانشجو تربیت میکنید ولی نمیدانید جایگاه شغلی شان کجاست؟ خودتان را متعهد اشتغال فارغ التحصیلان نمیدانید؟ پس حالا بیزحمت بگویید متعهد به مدیریت پذیرش دانشجوی بهداشت هم نیستید؟

کسی جرات ندارد به حیطه پزشکی وارد شود. میگویند تخصصی است. کسی جرات ورود به حیطه های پرستاری ندارد میگویند تخصصی است ولی هرکس میتواند وارد حیطه شغلی بهداشتیان شود و هر کس خود را مدعی میدانند. آقایان جای ما کجاست؟

دانشجو تربیت میکنید. دستتون درد نکنه. عنایت بکنید خط و مرز بندی شغلی آن را هم تعیین کنید. خط و مرزی که تخصص او باشد و رشته های غیر مرتبط نتوانند بدان وارد شوند. بهداشت الان وضعیتش کدام است؟

دانشجویان بهداشت امروز دادخواه وضعیتشان هستند. وزارت بهداشت باید از لاک بی تفاوتی خود خارج شود و فکری به حال وضعیت دانشجویان و نیروهای بهداشتی کند. دغدغه ای که برای گروههای دیگر دارید باید برای دانشجویان بهداشت هم اعمال کنید. تعریف مرزبندی شغلی، تعیین آینده شغلی و اصلاح ساختار آموزشی دانشکده های بهداشت


مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

 

 

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

جناب آقای دکتر نمکی ما دانشجویان بهداشت از شما تقاضا داریم،به نام رویکرد دانشجو محور حضرت عالی فکری به حال ما و جایگاه شغلی فارغ التحصیلان بهداشت کنید،ما به شما قول میدهیم تا پای جانمان کنار شما به ایران عزیزمان خدمت کنیم.

شبکه بهداشت در نظام سلامت از کمترین هزینه و بودجه برخوردار است. چندرغاز حقوق هم با کلی التماس و تهدید نیروهای زحمتکش بهداشتی این همه تبعیض تاکجا؟!

اولین سطح برخورد نظام سلامت با مردم همین مراکز و پایگاه های بهداشت هستند ولی مقایسه کنید مراکز بهداشت رابا بیمارستان ها، تا این حد تفاوت!!چرا بیشتر بودجه سلامت صرف درمان میشود؟

توجه رسانه های دولت و وزارت بهداشت بر روی خدمات حوزه بهداشت است ؛از پشت صحنه بودن خسته شدیم مارا هم ببینید زحمات مارا ببیند و حقوق عقب افتاده نیروهای بهداشتی را بدهید ! حق ما کمتر از ان است که همان راهم ندهید

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

طبق فرمورده مقام معظم رهبری مطالبه گری دانشجویی،یک امر مهم تاکید شده است.به عنوان دانشجوی بهداشت که فردا روز قرار است در خدمت نظام سلامت کشور باشیم نسبت به وضع موجود شغلی مان بسیار معترضیم

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

 

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

عدم‌تطابق تعداد دانشجو با نیروی کار ازار دهنده است اگر نمیتوانید جذب نیروهای بهداشت را زیاد کنید پس پذیرش دانشجوی بهداشت حداقل شود !!!

چرا بهداشت مظلوم است؟؟؟
کمترین حقوق و تشکر برای نیروهای بهداشت بوده !
زحمات را نمیبینید! جایگاه شغلی راهم به دیگران میبخشید؟؟!!

سکوت همیشگی جامعه بهداشتی باعث شده که همیشه تصمیم های غلطی علیه بهداشتیان گرفته شود و همواره به جایگاه بهداشتیان تعرض شود
جامعه بهداشتی دیگر در برابر این تصمیم ها سکوت نخواهد کرد!

اگر “پیشگیری بر درمان مقدم است” یک شعار نباشد چرا به نیروهای بهداشت و تخصصشان اینقدر کم توجهی و کم لطفی می شود؟؟! اگر نظام سلامت درمان محور نیست، پس چیست؟؟!

در روزهای کرونایی شاهد خدمت رسانی بی منت نیروهای بهداشتی بودیم. افرادی که کتک خوردند اما به عشق مردم دَم نزدند. حال این انصاف است که به جای افزایش حقوق یا احداقل تشکر کلامی، تخصص دیگری جای نیروهای بهداشت را بگیرد؟؟!

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

هنوز با تصمیم غیر منصفانه استخدام های شرکتی و قراردادی کنار نیامده بودیم که ورود رشته ی دیگر غیر از کارشناس بهداشت به مراکز بهداشتی هم اضافه شد… این را کجای دلمان بگذاریم؟!!

نگران آینده شغلی دانشجویان و شاغلان رشته ی بهداشت هستیم. ساده میگوییم : تضمین می خواهیم! خواسته ی زیادی است؟ آیا در بین مسئولان کسی هست که به ما تضمین بدهد؟

در حینی که شاهد حقوق 50 درصدی کادر درمان هستیم معاونت وزارت بهداشت می گوید: طرح غربالگری هیچ هزینه ی اضافه ای نداشته است! بعد از تلاش بی وقفه نیروهای بهداشت به عنوان پاداش هزینه ای به آنها اختصاص داده نشده… این انصاف است؟؟!

نیروهای بهداشت به دور از لنزدوربین ها و بدون هیچ ادعایی، با وجود عقب افتادن حقوق ماهانه، میدان را خالی نمیکنند و به صورت روزانه پیگیر سلامت افراد مشکوک هستند تا خدایی نکرده بیماری به سایر اعضای خانواده منتقل نشود.

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

 “پیشگیری مهم‌تر از درمان است”
گزاره‌ای که درست عکس آن، در سه دهه اخیر وجه غالب تصمیم‌ساز در سلامت کشورمان بوده.

پساکرونا، فرصت مغتنمی برای تغییر موازنه بهداشت/درمان خواهد بود.

همین ایام کرونایی نیز به ما نشان داد که اگر صرفا تمرکزمان بر افزایش تخت‌های بیمارستانی یا توان ICUها باشد و از امور ساده‌تری چون بالابردن سواد سلامت جامعه، نظام ارجاع و سطح بندی خدمات و یا نظارت قوی بر رعایت بهداشت غفلت کنیم، موفق به حفظ و ارتقای سلامت جامعه نخواهیم شد.

جالب است که مهم‌ترین و موفق ترین طرحی که در سیستم سلامت ایران اجرا شده، راه اندازی شبکه های بهداشت است. طرحی که در تنگناهای دوران جنگ به راه افتاد و حتی مورد تحسین نهادهای بین المللی واقع شد. اما چرا اکنون اینچنین مورد بی توجهی واقع است؟

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

شرایط بحرانی اخیر کشور در بحبوحه اپیدمی کرونا ویروس، اهمیت نقش پیشگیری در ابتلا به بیماری‌ها و تقدم این امر نسبت به درمان را بیش از هر زمانی روشن ساخت.

عده‌ای با کج سلیقگی یا خدای ناکرده از روی غرض، به جای تکریم و توجه بیشتر به نقش بهداشت، درصدد غصب جایگاه آنان در نظام سلامت و تفویض آن به قشر پرستاران – که عملا برای نقش و وظیفه دیگری تربیت شده اند – هستند.

نتیجه اخرین مقاله انجام شده در یکی از استانهای کشور نشان داده دانش اموزانی که دارای مربی بهداشت تخصصی بهداشت هستند از نظر سواد سلامت دهان و دندان، سواد سلامت عمومی و سلامت تغذیه ای وضعیت بهتری نسبت به دانش آموزان فاقد این مربیان بهداشت دارند.

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

تبدیل وضعیت میخواهیم.
از ناچیز بودن وضعیت حقوقمان گلایمندیم.
هویت شغلی میخواهیم.
لطفا در عمل گامی بردارید!

+ چرا هیچ جا خدمات سلامت ایرانو منتشر نمیکنند؟
– کلا درمان برا خیلی ها خوشگل تره. حتی برا اصحاب رسانه. این پیگیریها اگر تو کشورهای خارجی بود شک نکنید الان همه داشتند خبرشو منتشر میکردند و این حجم از پیگیری و تو سرمون میکوبیدند.

در روزهایی که کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا در شرایط اضطرار بهداشتی به سر می برد و بیش از هر زمان دیگری نیازمند اتحاد کادر بهداشت و درمان است، اظهاراتی مطرح شده که با یادآوری کم لطفی های همیشگی در قبال بخش بهداشت کشور، موجب رنجش بیش از پیش دانشجویان و نیروهای کادر بهداشت گردیده است.

نیروهای بهداشتی از هیچگونه خدمتی در جهت پیشرفت نظام سلامت کشور فروگذار نکردند و این روزها به خوبی شایسته ی صفت سربازان گمنام خط مقدم مبارزه با کرونا هستند و در میان بحبوحه رسانه ها جای خالی نامشان احساس می شود.

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

اکنون انتظار میرود با وجود سابقه درخشان فعالیت کادر زحمتکش بهداشت در نظام سلامت کشور، همگی به اولویت پیشگیری بر درمان واقف شویم.

کم لطفی های همیشگی در قبال بخش بهداشت کشور، موجب رنجش بیش از پیش دانشجویان و نیروهای کادر بهداشت گردیده است.

بررسی تاریخچه بهداشت در ایران، دقت در سرفصل های درسی رشته های بهداشت و مروری بر شرح وظایف کادر بهداشت به خوبی موید آن است که بخش بهداشت تمامی فعالیت ها و خدمات مربوط به خود را پوشش داده و برای هر فعالیت نیروی متخصص تربیت کرده است.
اما عجیب است که با وجود چنین اسنادی مسئولین بهداشت و درمان کشور، تخصصی بودن علم بهداشت را نپذیرفته و با اظهاراتی نظیر به کارگیری پرستاران در مدارس و…چنین امر بدیهی را انکار می کنند.

شرایط بیماریابی، بازرسی های بهداشتی، ضدعفونی و خدمات در منزل بیماران مبتلا به کورونا نیروهای بهداشت را در معرض شرایطی قرار میدهد که هر لحظه ممکن است مبتلا به این بیماری شوند. با این حال متاسفانه رشته شغلی بهداشت و پیشگیری جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب نمیشود!

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

امید که در اولین فرصت بعد از بحران کرونا ،مرز بین جایگاههای شغلی شفاف سازی شود تا هر از چندگاهی ، رشته های بهداشتی و جایگاههای شغلی شان مورد تهاجم قرار نگیرند و در تحقق وزارت بهداشت مستقل گامهایی اساسی برداشته شود و این موضوع با کار کارشناسی عمیق در دستور کار مجلس قرار گیرد تا مشکل رشته های بهداشتی و جایگاههای شغلی آن برای همیشه حل شود.و دانشجویان بهداشتی که سرسختانه تلاش میکنند تا به کمترین حق و حقوق خود در دانشگاه دست یابند اما اولویت را با رشته های نورچشمی میدهند که تاکنون هنوز حتی دانشجویی نپذیرفته است.

حتی ما را از تبریک ساده روزجهانی مان دریغ میکنند
از بطن دانشگاه تا زمانی که برچسب یک دانشجوی بهداشت یا کارشناس بهداشت بر پیشانی داریم ما را دست پایین میگیرید.
مگر جنایت کرده ایم که در مسیر پیشگیری قدم برمیداریم.

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

وزیربهداشتی که بیشتر وزیردرمان است.
سهم ما از درس و رشته ای که میخوانیم و کاری که انجام میدهیم فقط و فقط اسمی است که در تابلوی وزارت بهداشت و درمان دیده میشود.
تنها در این قاب در کنار همیم.درحالیکه باید درجامعه بهداشت و درمان مکمل یکدیگر باشند.

متولیان سایر رشته ها جوری از رشته هایشان حمایت میکنند که تا حق خود را نگیرند دست بردار نیستند اما متولیان بهداشتی از فروتنی و یا بهتراست بگوییم بی تعصبی خاصی برخوردارند که برکات این بی تفاوتی هایشان هرروز درسفره های بهداشتی ها جاری است.

مانمیخواهیم جایگاهی که برایمان تعریف نشده رااشغال کنیم.فقط به مابه اندازه خودمان بهابدهید.نه کمتر نه بیشتر.بگذاریدبه بهداشتی بودنمان افتخار کنیم.

جالب است این بار بخاطروجودکرونا درتمام دنیابه ده ها زبان مختلف فریادبهداشت و پیشگیری سرمیدهند.آن چه که مردم را دروهله اول نجات دادومیدهدپیشگیری است و بس.

 

مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

اگر خدمات بهداشتی را هم تعرفه گذاری میکردند شاید قدر بهداشت را بیشتر میدانستند.
خدمات رایگانی که در مراکزبهداشتی عرضه میشود به چشم نمی آید چون تعرفه ای برایش گذاشته نشده است.

روزجهانی مارا دست کم میگیرند. در حالیکه نیروهای بهداشتی و دانشجوهای بهداشتی کمترین توقع و انتظار را دارند اما این سکوت باید شکسته شود.

و کارمندان بهداشتی که با فعالیت هایشان دراین روزهای سخت کرونایی تلاش میکنند امابازهم درنهایت مهراتمام و مدال افتخارتنهابرسینه کادردرمان است.
مرزبندی بهداشت مطالبه ماست |جایگاه بهداشتیان کجاست

من زهرا بانو هستم نویسنده این مقاله دانشجوی علم پزشکی از نوع پیشگیریش
آدرس کوتاه پست
تاریخ: 28 اردیبهشت 1399
بازدید: 187

*

code

کلیه حقوق مادی و معنوی برای سایت عصر مهدویت محفوظ می باشد

طراحی سایت: خلیج وب